Návody a inšpirácie

Háčkovaný hrdina mieri na detské oddelenia, pomôže prekonať náročné obdobie

Prečítate za 3 minúty

Celonárodná výzva, ktorá spríjemní hospitalizáciu na detských oddeleniach. 8. júna 2024 štartuje unikátna iniciatíva, ktorá zásobí háčkovanými hračkami slovenské a české nemocnice. Rakeťák premení nemocničné izby na miesto plné bezpečia a priateľstva.

Háčkovacia výzva štartuje symbolicky druhú júnovú sobotu, kedy sa po celom svete oslavuje Svetový deň pletenia. Háčkované hračky sa budú vyrábať a distribuovať do nemocníc počas celého roka. Za iniciatívou stojí spoločnosť Noezon, ktorá sa v rámci svojej činnosti sústredí na dobročinné projekty prepojené s ručnou tvorbou.

S nápadom prišli detskí lekári

“Myšlienka vznikla na detskom oddelení, kde sme zvykli darovať ručne pletené deky pre bábätká. Nápad prišiel priamo od lekárov. Vedeli sme, že to má byť niečo, čo bude vytvárať pocit bezpečia a čo si deti po prepustení z nemocnice zoberú domov. Tak vznikol háčkovaný Rakeťák,” približuje Jozef Kozák, jeden z autorov iniciatívy Noezon.

“Liečiť dieťa ako pacienta vždy vyžaduje viac ako len vyšetrenie a ordináciu liekov. Nielen ako detská lekárka, ale aj ako mama viem, aké dôležité je poskytnúť dieťaťu oporu v náročnej chvíli. Vyjadrením pochopenia, vysvetlenia dávame dieťaťu najavo, že nám jeho problémy a strach nie sú ľahostajné. Detský svet a vnímanie je odlišné od toho dospelého. Nájsť preto spôsob, ako odstrániť strach z nepoznaného, ide vždy jednoduchšie formou hry. Hračka vyrobená od srdca pre malého hrdinu za statočnosť získa každé detské srdiečko a vyčarí úsmev hneď dvakrát – tomu kto ju daroval a prijal, aby sa ani neskôr nezabudlo, že za každým mráčikom svieti slnko a každý mrak sa raz stratí,” opisuje detská lekárka MUDr. Paula Jackaninová z NsP Sv. Jakuba v Bardejove.

Spojenie s tvorcom

Pridaná hodnota spočíva aj v tom, že každý tvorca, ktorý sa do háčkovania zapojí, bude vedieť, akému dieťaťu Rakeťák putoval. Vznikne tak spojenie nielen medzi hračkou a dieťaťom, ale aj dieťaťom a samotným autorom hračky.

Do projektu sa môžu záujemcovia zapájať od 8. júna 2024. V tento deň sa v Bratislave, Košiciach, Bardejove, Prahe a Olomouci uskutočnia dobročinné podujatia, kde sa budú hromadne háčkovať hračky a pliesť deky pre nemocnice. Výzva však bude živá počas celého roka, priložiť háčik k dielu tak môže ktokoľvek.

Chcete sa zapojiť aj vy? Všetky potrebné informácie a registračný formulár nájdete na tomto webe.
Copyright Noezon.sk © 2009 - 2024