Parafínový zábal sa používa v lekárstve, kúpeľoch, ale aj kozmetických salónoch. Je neodmysliteľnou súčasťou termoterapie - aplikuje sa lokálne, priamo na postihnuté miesto. Zahreje svaly, zintenzívni predošlé aplikované procedúry a pomáha tíšiť bolesť. Parafínový zábal má liečivý aj estetický účinok. Zjemňuje a vyhladzuje pokožku, v kozmetike sa aplikuje nielen na končatiny, ale aj na tvár, dekolt, ruky či chodidlá. Objavte voňavé parafíny a parafínové vane, v ktorých si spomínaný vosk roztopíte.
Parafínový zábal si zvládnete urobiť aj doma. Celú procedúru zjednoduší sada na parafínový zábal. Jej súčasťou je parafínová vanička, v ktorej si parafín nahrejete a rozpustíte. Vaničku je potrebné pred únikom tepla zabezpečiť vrchnákom. Doba topenia parafínu závisí od toho, aké množstvo produktu použijete.
Ruky a nohy môžete namočiť priamo do parafínovej vaničky. Na udržanie tepla po aplikácii parafínu slúžia froté návleky. Dajú sa použiť opakovane, po dokončení procedúry ich stačí vyprať. Ak chcete parafín aplikovať na inú časť tela, použite plochý štetec a naneste ho v tenkých vrstvách na postihnutú časť.
Parafínový zábal sa najčastejšie aplikuje na ruky. Pred aplikáciou si ruky vydezinfikujte. Nechajte roztopiť parafín vo vaničke, do ktorej opakovane namočíte ruky na pár sekúnd. Po vybratí z vaničky začne parafín tuhnúť. Ide o normálny jav. Ruky následne zabaľte do igelitu alebo mikroténových rukavíc a nakoniec do ručníka. Parafínový zábal nechajte pôsobiť 20 - 30 minút a nakoniec ho odstráňte. Jeho účinok môžete znásobiť použitím krému na ruky pred aplikáciou samotného parafínu.
Aplikáciu parafínu by ste mali konzultovať aj so svojím lekárom. Sú prípady, kedy by vám mohol viac uškodiť, ako pomôcť.
Parafín by sa nemal aplikovať: