Návody a inšpirácie

Háčkovaný top granny square

Prečítate za 5 minút

Začnite letné dobrodružstvo s novým handmade kúskom. Háčkovaný top s granny square vzorom prinesie do vášho šatníka slnko a dobrú náladu.

Na letný háčkovaný top potrebujeme:

  • priadzu YarnArt Jeans (použila som farby 2x62, 1x20, 1x03)
  • háčik 3.5mm
  • ihlu na zošívanie
  • nožnice
  • DIY blokovač na pleteniny - môžeme a nemusíme použiť

Top sa skladá zo 16-tich rovnakých štvorcov a 4 rovnakých trojuholníkov. Tie si podľa svojich možností môžeme dať narovnať na blokovač. Ten môj je z dielne môjho tatina, stačilo pribiť klince do dosky, a tak z nich vytvoriť štvorec so stranou dlhou 10 cm. Dávajte pozor, aby vaše klince neboli hrdzavé.

Hotové štvorce aj trojuholníky dáme na blokovač, postriekame vodou a necháme vysušiť. Následne štvorce zošijeme do požadovaného tvaru, uháčkujeme si olemovanie a ramienka. Náš nový háčkovaný top je na svete a môžeme ho ísť všetkým hrdo predviesť.

Štvorec: 16 ks

R1: bielou - MR, ch3 (ráta sa ako prvý trc), 11trc – spojíme do kruhu, vymeníme farbu a odstrihneme bielu.

R2: krémovou – ch2, do posledného otvoru bieleho riadku spravíme ch3dc, ch1 a pokračujeme zhlukmi okolo celého kruhu na konci spojíme kruh výmenou farby za ružovú a krémovú odstrihneme.

R3: ružovou – ch 2, do posledného otvoru krémového riadku spravíme 3dc, ch2, 3dc, ch1 – toto je náš prvý roh pokračujeme do otvorov 3 dc, ch1, 3dc, ch1, do ďalšieho otvoru spravíme druhý roh - 3dc, ch2, 3dc, ch1, znovu na strane 3dc, ch1, 3dc, ch1, do ďalšieho otvoru spravíme tretí roh - 3dc, ch2, 3dc, ch1, znovu na strane 3dc, ch1, 3dc, ch1, do ďalšieho otvoru spravíme štvrtý roh - 3dc, ch2, 3dc, ch1, znovu na strane 3dc, ch1, 3dc, ch1 a spojíme si rad výmenou farby za bielu. Ružovú odstrihneme.

R4: bielou opakujeme rad 3 s rozdielom, že na stene máme o jednu skupinu 3 dc viac. Rohy zachováme tam, kde sú, ch 2 v rohoch ostáva.

Štvorec máme hotový, pouzlíkujeme na rubovej strane zmeny farieb a skryjeme ich do práce.

Trojuholník: 4 ks

Farby a farebné zmeny sú rovnaké, ako pri štvorci.

R1: MR ch3, trc 6, zf, otočím.

R2: ch2, (ch3dc, ch1) x 6, ch1, dc do rovnakého, zf, otočím.

R3: ch2, dc3, ch1, dc3, ch1, dc3, ch1 dc3 ch2 dc3 ch1(roh), dc3, ch1, dc3, ch1, dc3, ch1 dc1 do rovnakého, zf, otočím.

R4: ch2, dc3, ch1, dc3, ch1, dc3, ch1, dc3, ch1 dc3 ch2 dc3 ch1(roh), dc3, ch1, dc3, ch1, dc3, ch1, dc3, ch1, dc do rovnakého.

Pouzlíkujeme zmenu farieb a obháčkujeme spodnú časť sc – cez dc a ch2 vždy 2sc, cez trc a ch3 vždy 3sc.

Trojuholník máme hotový, dáme ho na blokovač.

Zošívanie

Na stole si rozložíme najprv prednú časť topu. Štvorce a trojuholníky medzi sebou postupne zošijeme. Na vrchnej časti spravíme lem krátkymi stĺpikmi tam, kde sa spájajú trojuholníky spravíme ramienka (ch60, sc po zadnej strane). Na spodnej časti topu obháčkujeme sc bielou a následne z rovnakej strany spravíme aj ozdobný lem krémovou (povynechať 2sc a do 3.sc spravíme 8dc, vynechať 2sc, po do 3., opakujeme kým nemáme olemovanú celú prednú časť.)

Rozložíme si zadnú časť topu – 8 zvyšných štvorcov. Zošijeme ich medzi sebou. Na hornej časti spravíme ramienka (ch75, sc po zadnej strane). Spodná časť je olemovaná len sc. Zošijeme boky a začistíme pretŕčajúce nitky. Máme hotovo. Teraz prišla fáza, oblečiem si top a idem sa ním chváliť!

Použité skratky:

ch – retiazkové oko

sc – krátky stĺpik

dc – dlhý stĺpik

trc – trojitý stĺpik

*ch3dc – zhluk 3 dlhých stĺpikov

MR – magický kruh

zf – zmena farby

po – pevné oko

*Zhluk ch3dc:

Zhluk sa skladá z 3 polovičných dlhých stĺpikov. Nahodím, pichnem, vytiahnem, prevlečiem cez dve. Tu ešte raz nahodím a neukončím stĺpik, ale znovu pichnem do práce, vytiahnem ďalšie očko, nahodím a prevlečiem cez dve. Zopakujem ešte raz. Teraz mám tri polovice troch dlhých stĺpikov na háčiku. Nahodím, prevlečiem cez všetky. Pokračujem retiazkovým očkom.

Creativet

Creativet

Noezon Ambasádorka

Háčkujem si svoj sen! 22-ročná budúca pani učiteľka s hobby babičky. Háčkujem kadečo od hračiek, cez svetre až po kabelky, no najviac ma bavia hračky. V pätnástich som podľahla pleteniu náramkov a založila si na tom Instagram. Postupne sa k tomu pridávali ďalšie veci - náušnice, kľúčenky… až prišla na rad vlnka a háčik, ktoré som odvtedy nepustila z ruky. Spolupráca s Noezon ma nakopla a začala som písať aj vlastné návody. Verím, že raz vydám knihu návodov. Držme si palce.

Prebuďte v sebe tvorivosť

Noezon inšpiruje

Copyright Noezon.sk © 2009 - 2024