Blog

Vyrábame plesové macrame šperky

Prečítate za 3 minúty

Oblečenie so sviatočným nádychom a zábava až do rána. Po nútenej prestávke otvárajú plesy svoje brány opäť a Noezon pri tom nesmie chýbať. 13. januára vám zo štúdia Telerána prinesieme inšpirácie na plesové macrame šperky, ktoré si môžete vytvoriť spolu s nami. Vyzdobte seba aj svoju polovičku originálnym doplnkom.

Vyrobme si macrame náhrdelník

Plesová sezóna dáva priestor na výrobu macrame doplnkov rôzneho druhu. Zo špagátov sa dajú tvoriť šperky, ozdoby do vlasov, opasky či motýliky pre pánov. Začnite náhrdelníkom s jednoduchými uzlami, neskôr si môžete zhotoviť celú sadu.

Ak chcete hotovým výrobkom dodať sviatočný šmrnc, vyskúšajte tvorbu so špagátom, ktorý obsahuje trblietavé vlákno. Macrame šperky viete v závere dozdobiť kamienkami s odleskom. Skvelou inšpiráciou je aj pulzujúca farba roka 2023 Viva Magenta.

Na macrame šperk potrebujeme:

  • bavlnený špagát s hrúbkou 5 mm
  • saténovú stuhu s hrúbkou 25 mm (môže byť aj tenšia, závisí od hrúbky špagáta)
  • nožnice
  • krajčírsky meter
  • lepidlo
  • tavnú pištoľ
  • kamienky na zdobenie

Postup

1. Odstrihneme si 3 metre bavlneného špagátu. Preložíme ho na polovicu a upevníme ho na podložku špendlíkom alebo lepiacou páskou. Bude sa nám tak lepšie pracovať.

2. Nameriame si 25 - 30 centimetrov od špendlíka a začíname robiť prvý uzol. Pri tvorení dávame pozor, aby sa nám jednotlivé časti špagátu nekrížili.

3. Pokračujeme v práci až kým nespravíme posledný - piaty uzol.

4. Hotové uzly podoťahujeme podľa potreby a prispôsobíme na hrúbku, akú chceme.

5. Macrame náhrdelník dozdobíme podľa vlastnej fantázie. My sme použili ozdobné kamienky, ktoré sme na materiál upevnili sekundovým lepidlom.

6. Od uzlíkov si odmeriame cca 12 centimetrov a zvyšný špagát odstrihneme.

7. Vezmeme si saténovú stuhu. Odmeriame si 2 x 45 centimetrov. Náhrdelník otočíme na opačnú stranu a stuhu pripevníme na špagát tavnou pištoľou.

8. Odstrihneme si 2 x 5 centimetrový pásik zo stužky a prichytíme ho o špagát. Konce stúh môžeme opáliť zapaľovačom, aby sa nestrapatili.

9. Stuhové zapínanie je hotové, teraz môžeme náhrdelník zaviazať.

Náš tip:

Čím hrubší špagát zvolíte, tým si bude náhrdelník lepšie držať svoj tvar.

V spolupráci s Veron Macrame

Počas vysielania nám budú robiť spoločnosť šikovné ruky Veroniky Valiček. Nahliadnite do jej handmade sveta prostredníctvom Facebooku alebo Instagramu.

Do ďalšieho vysielania pripravujeme

V plesovom móde ostaneme aj naďalej. Najbližšie do vašich obývačiek prinesieme tému z nechtového sveta. Vidíme sa opäť 27. januára. Dotvorenia, drahí kreatívci!

Copyright Noezon.sk © 2009 - 2023