Blog

Ručne pletená deka z Alize Puffy

Prečítate za 4 minúty

Drahé kreatívne duše, máme pre vás novinku! Noezon vás po novom bude inšpirovať nielen tématickými blogmi, ale aj prostredníctvom televíznej obrazovky. Z útulného štúdia Telerána vám pravidelne pošleme veľkú dávku tvorivosti. Začíname už tento piatok, 21. októbra. Spoločne si zhotovíme ručne pletenú deku z Alize Puffy vlny.

Ak nestihnete ranné vysielanie, prípadne sa budete chcieť vrátiť k jednotlivým bodom, pozrite si detailný postup, ktorý nájdete v tomto článku. Tešíme sa na všetky vaše výtvory.

Spolu prebúdzame tvorivosť - táto filozofia nás v Noezon-e sprevádza každý deň. Či už je to samotný výber nového tovaru, balenie vašich objednávok alebo príprava tém, ktoré vám prinášame v našich blogoch. Naším cieľom je inšpirovať tých, ktorí sa ručným prácam už venujú, no zároveň prebudiť tvorivosť u ľudí, ktorí ju v sebe ešte neobjavili.

Ručná tvorba už dávno nepatrí iba do zoznamu záľub starých mám. Spája všetky generácie bez rozdielu. Pozitívne vplýva na ľudské zdravie, pomáha rozvíjať jemnú motoriku a okrem toho je veľmi návyková.

Tvorím, teda som

Pokiaľ hľadáte spôsob, ako v tomto uponáhľanom svete na chvíľu zastaviť, zrelaxovať a prísť na iné myšlienky, poďte si spolu s nami vytvoriť handmade unikát. Ručne pletená deka z Alize Puffy je jednoduchá na prípravu, zvládnu ju vytvoriť aj úplní začiatočníci. Nepotrebujete si chystať ihlice, ani háčik - postačia vám vaše ruky a chuť tvoriť. O postup sa postaráme my.

Vytvor si ručne pletenú deku spolu s nami

Veľkosť deky a výber farieb je na vás. My sme sa rozhodli pre tvorbu detskej deky s rozmermi 70 (šírka) x 110 (výška) centimetrov v základnom vzore. Na jej prípravu budete potrebovať:

  • 5 klbiek Alize Puffy - tá s väčšími očkami (zvolili sme odtieň tmavá lososová)
  • rovnú podložku, na ktorej budete pliesť
  • nožnice
  • krajčírsky meter
  • kožený štítok na dozdobenie

Náš tip: Ak si chcete byť istí, že máte dostatok materiálu na tvorbu, kúpte si vždy jedno klbko navyše.

Fotopostup

1. Vezmite klbko Alize Puffy a rozmotajte ho na rovnej podložke. Pomocou krajčírskeho metra si odmerajte 70 centimetrov (tí pokročilejší si môžu narátať očká). Takto vznikne prvý rad (spodný rad).

2. Po nameraní dĺžky si priadzu prehnite a natiahnite druhý rad (horný rad). Očká v oboch radoch (spodnom aj hornom) si vyrovnajte smerom nahor, aby sa vám jednoduchšie pracovalo.

3. Keď ste očká vyrovnali, začínate ich prepletať v štýle hladko, a to sprava doľava. Prvé očko v prvom rade prepletiete s prvým očkom v druhom rade, druhé očko v prvom rade prepletiete s druhým očkom v druhom rade, a takto pokračujete ďalej.

4. Akonáhle sa dostanete na koniec radu, natiahnite si ďalší a opakujte postup zľava doprava. Očká v dolnom rade prepletajte vždy s očkami v hornom rade. Takto pokračujte až do výšky, ktorú ste si stanovili.

5. Keď sa dostanete na požadovaný rozmer 70 x 110 centimetrov, deku môžete ukončiť retiazkou. Takéto ukončenie deky je pevnejšie (pokročilí tvorcovia môžu retiazkou deku aj začať). Na opačnej strane ako pokračuje klbko si prepleťte druhé očko cez prvé, následne tretie cez druhé. Takto pokračujte až do konca.

6. Na konci riadka si nechajte voľné jedno očko a nožnicami odstrihnite zvyšok klbka. Očko, ktoré vám ostane, rozstrihnite tak, aby vám ostal tzv. chvostík.

7. Voľné očko na konci riadka zviažte s chvostíkom. Vytvoríte tak pevný uzol, vďaka ktorému sa deka nerozpletie.

8. Puffy deku môžete na záver dozdobiť koženým štítkom. Hotovo!

Osvojili ste si základný spôsob pletenia? Môžete sa posunúť o level vyššie a vytvoriť si ručne pletenú deku so srdiečkovým vzorom.

V spolupráci s Potecha milená

Puffy deku si v Teleráne pripravíme v spolupráci s Alexou, ktorá vytvára originálne výrobky pod značkou Potecha milená. Prácu týchto šikovných rúk si môžete pozrieť na Facebooku aj na Instagrame.

Nabudúce sa môžete tešiť na…

Ďalšie vysielanie, ktorým vo vás prebudíme tvorivosť, sa uskutoční 4. novembra 2022. Pripravujeme pre vás tému z nechtového sveta, viac informácií prinesieme čoskoro. Dotvorenia priatelia!

Copyright Noezon.sk © 2009 - 2023