Ako sa robia gélové nechty pomocou šablóny

Prečítate za 8 minút

Podrobný postup na gélové nechty s praktickými tipmi a trikmi pre dokonalú modeláž.

1. Úprava a príprava nechtov - manikúra

Pred samotným nanášaním prípravkov je nevyhnutné vykonať manikúru. Znamená to zatlačiť nechtovú kožičku, ktorú môžeme podbrúsiť brúskou a následne ju odstránime nožnicami alebo klieštikami.

Nožnicami ostriháme odumretú kožu z prípadných záderov a brúskou jemne prebrúsime zhrubnuté a stvrdnuté bočné valy. Ak brúsku nemáme, môžeme opatrne použiť pilník.

Pilníkom so zrnitosťou 180/240 upravíme tvar nechtov a jemne prebrúsime ich povrch.

Upozornenie

  • brúskou nezasahujeme do častí pokožky, kde je nejaké poranenie
  • pri podbrúsení kožičky sa brúskou nedotýkame a neopierame o necht, brúsime len kožu
  • pracujeme tak, aby sme nevystresovali a neporanili pokožku - indikátorom je aj drobné pichnutie, pálenie alebo iné nepohodlie zákazníčky

2. Predĺženie nechtov na šablóny alebo tipy

Gélové nechty môžeme predlžovať na šablóny alebo na tipy. V prípade hustých gélov s tixotropiou (tekutou pamäťou) alebo jelly gélov je možné použiť aj dual formy.

Založenie šablóny

Samolepiaca šablóna slúži na predlžovanie nechtov bez lepenia lepidlom. Môžeme ju použiť na mierne podrastené nechty, ktoré majú aspoň 1 mm voľný okraj. Je to dôležité preto, aby sme šablónku mohli podsunúť pod necht. Čiže ju odlepíme, podsunieme ju pod necht tak, aby šla rovno, nepadala a aby čo najlepšie kopírovala smer rastu nechtov.

Kolieskom, kde pôjde prst, si môžeme šablónku pred založením vystužiť. Ak je šablóna správne osadená, prilepíme ju na prst a zlepíme aj časti pod prstom. Tak ju zafixujeme a môžeme pokračovať nanášaním pomocných prípravkov.

Tipy a triky

  • šablóna má pomocné vodiace čiary pre ľahšiu aplikáciu gélu pri predlžovaní
  • ak šablónka pri zakladaní nesedí, prispôsobíme si ju zastrihnutím

Lepenie tipov

Umelé nechty, ktoré sa lepidlom na tipy prilepia o prirodzený necht. Plocha, ktorou sa lepia, je vyznačená na samotnom tipe. V balení sú zväčša v 10-tich veľkostiach, aby sme si mohli vybrať taký tip, ktorý bude rovnako široký ako náš prirodzený necht.

Na vyznačenú plôšku na tipe nanesieme lepidlo na tipy a priložíme na prebrúsený necht tak, aby medzi nechtom a tipom nevznikla vzduchová bublinka. Dávame pozor, aby bol necht rovno, pretože krivo nalepený tip už neopravíme ani pilníkom. Takto pridržíme cca 10 sekúnd a pokračujeme lepením na ďalšom prste.

Po nalepení tipov je potrebné upraviť ich dĺžku pomocou kliešťov na tipy (gilotíny) a ostré hrany zabrúsiť pilníkom. Pilníkom tiež jemne prebrúsime celý povrch nalepeného tipu a prechod medzi tipom a nechtom prebrúsime do stratena.

3. Pomocné prípravky - nail prep a primer

Prach z predošlého brúsenia odstránime cleanerom a buničinou. Tým nechtovú platničku zároveň odmastíme.

Pokračujeme dehydrovaním nechta pomocou vrstvy nail prepu. Ten necht viditeľne vysuší, vďaka čomu budú mať ďalšie vrstvy lepšiu priľnavosť.

Nasleduje vrstva primeru. Ten nanesieme v jednej tenkej vrstve. Zopakovanie vrstvy primeru nepodporí lepšie držanie nechtov, práve naopak, má na to negatívny vplyv. Primeru nedávame na necht priveľa. Na jedno namočenie štetčeka natrieme všetkých 5 prstov.

Upozornenie

  • nail prep ani primer nenatierame na umelý tip, ani na šablónku - len na prirodzený necht
  • ani jeden zo spomínaných prípravkov sa nedáva do UV LED lampy
  • pri aplikácii nail prepu a primeru sa vyhneme kontaktu s pokožkou

4. Podkladový base gél

Ak nie je balený vo fľaštičke s vlastným štetcom, použijeme na jeho aplikáciu plochý štetec na gél. Nanášame ho v tenkej rovnomernej vrstve po celom nechte aj tipe, no nie na šablónku.

Base gél, nazývaný tiež báza, tvrdne v UV LED lampe. Necháme ho tam 90 až 120 sekúnd. Po vytvrdnutí zostáva povrch lepkavý, čo je bežnou súčasťou polymerizácie UV gélov. Výpotok neodstraňujeme a pokračujeme modelačným builder gélom.

Upozornenie

  • dbáme na to, aby gél nezatiekol a nebol v kontakte s kožičkou - ak sa tak stane, ešte pred vložením do lampy gél odtiaľ odstránime pomarančovým drievkom alebo tenkým štetcom

Tipy a triky

Podľa hustoty bázy vo fľaštičke ju vtierame alebo natierame:

  • vtieranie - hustá báza; bázu nanesieme len na špičku nechta, a tak štetcom na gél (nie z fľaštičky, ale samostatným plochým štetcom) rozotrieme tenučkú vrstvu po nechte (akoby ju votrieme do nechta)
  • natieranie - riedka báza; klasická aplikácia bázy/podkladu pomocou štetčeka z fľaštičky

5. Modeláž builder gélom

Stavebný gél nazývaný aj modelačný alebo builder. Radia sa tu predovšetkým číre a kamuflážne gély. Sú výnimočné v tom, že dobre vytvrdnú aj hrubších vrstvách, preto sú ideálne na stavbu nechta.

Builder roznášame po nechte, tipe alebo šablónke tak, aby pri kožičke bolo gélu minimum, v stresovom bode najviac a opäť pri špičke o niečo menej. Potrebujeme vytvarovať správny apex, aby boli gélové nechty odolnejšie voči nárazom a poraneniam.

Vložíme do UV LED lampy a opäť sa neľakáme výpotku. Ak modelujeme ďalej, tak výpotok neutierame. Utrieme ho, ak potrebujeme nechty prebrúsiť, alebo nám výpotok bráni v aplikácii ozdôb.

Tipy a triky

  • aby sa nám materiál nepozlieval, vkladáme nechty do lampy po jednom hneď po správnom rozrovnaní materiálu
  • biely a kamuflážny gél môžeme použiť na francúzsku manikúru alebo babyboomer

Upozornenie

  • ani modelačný gél sa nesmie dotýkať kožičky - hrozí nielen vznik odchlipov, ale aj alergií
  • v prípade utierania výpotku tiež dbáme na to, aby nedošlo ku kontaktu s pokožkou

6. Odstránenie šablóny a prebrúsenie nechtov

Samolepiace šablóny odstránime, keď máme vymodelovaný základný tvar nechta v dostatočnej hrúbke, aby sa nám pri odstraňovaní formy/šablóny nezlomil. Tak môžeme utrieť výpotok cleanerom a buničinou a nechty prebrúsiť, aby mali dokonalý tvar.

7. Farebný gél a zdobenie

Ako farebný gél, tak aj ozdoby už môžeme aplikovať aj v 5. kroku alebo teraz. Záleží od želaného efektu a aj od ozdôb, aké chceme použiť. Aj farebné gély tvrdnú v UV LED lampe a vytvárajú výpotok.

8. Vrchný top gél

Nazývaný aj finish. Slúži ako záverečná vrstva. Chráni zdobenie či lakovanie pred poškodením, no zároveň pri správnej aplikácii dodáva nechtom dlhotrvácny lesk.

Nanesieme ho rovnomerne v tenkej vrstve na hotové nechty a vložíme do UV LED lampy. V prípade finishu s výpotkom utrieme lepkavý výpotok cleanerom a buničinou.

Upozornenie

  • žiaden z použitých gélov sa nesmie dostať do kontaktu s pokožkou
  • pri utieraní výpotku dbať na to, aby sa nedostal na pokožku

Tipy a triky

  • bezvýpotkový finish gél je vhodný aj na vyleštenie a fixáciu mirror a aurora prášku
  • po vytvrdnutí v UV LED lampe necháme nechty pár minút oddýchnuť, aby finish vychladol a spevnel (ak by sme aplikovali olejček hneď, nechty by stratili lesk)

9. Ošetrenie olejčekom

Po ukončení práce umyjeme ruky a nechty mydlom, osušíme do uteráka a na nechtové okolie nanesieme olejček. Ten má za úlohu hydratovať, zmäkčiť, zvláčniť a vyrovnať pH pokožky po modeláži. Krúživými pohybmi ho vmasírujeme do pokožky.

Praktické rady na záver

  • Ak máte len jeden plochý štetec a potrebujete robiť s rôznymi gélmi, po každom géli si ho umyte - namočte do cleanera a šetrne vytrite do buničiny. Zopakujte to niekoľkokrát a štetec môžete použiť na ďalšie gély. Pri čistení neťahajte vlas štetca ani ho inak mechanicky nenamáhajte, aby ste ho nepoškodili.
  • Štetec s vrchnákom je dobrá voľba, pretože ochráni štetinky pred poškodením, ale aj pred prípadným rozstrapkaním či zašpinením.

Noezon inšpiruje